Την Τετάρτη 20 Μαρτίου  μαθητές του σχολείου μας  συμμετείχαν  στην πανελλήνια δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» που διοργάνωσε η Πανελλήνια Ένωση Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ) σε συνεργασία με το Iνστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής. Την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, που χαρακτηρίζεται ως «αρχή της Άνοιξης», ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχτα και η ημέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας. Έτσι, θεωρείται «ευκαιρία» να επαναλάβουμε το πείραμα του Ερατοσθένη, αφού γνωρίζουμε τον τόπο που ο Ήλιος ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα.

Στους στόχους της δράσης συγκαταλέγονται:

• Η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών σε μια δραστηριότητα μεγάλου ενδιαφέροντος,
  • η ανταλλαγή των δεδομένων
  • η διαθεματική προσέγγιση.
  • η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Έξι ομάδες μαθητών των τριών τάξεων του σχολείου μας ακολούθησαν τις οδηγίες εκτέλεσαν το ιστορικό πείραμα του ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ και υπολόγισαν την ακτίνα της Γης.

Η μέση τιμή των μετρήσεων των μαθητών είναι:

H ακτίνα της Γης σε Km:  6371,5

ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ-2024.png