Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού έργου κλάδου ΠΕ86 Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ) διοργάνωσαν το 14ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ το οποίο διεξήχθη στις 12 - 15 Απριλίου 2022 στο Συνεδριακό Κέντρο «Ν. Οικονόμου» ΝΟΗΣΙΣ - Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας.

Σκοπός του συνεδρίου είναι η ενθάρρυνση των μαθητών ώστε να ασχοληθούν με εργασίες που έχουν ως κύριο άξονα το πεδίο της Πληροφορικής, στο πλαίσιο των σχολικών μαθημάτων, τη βιωματική εφαρμογή της Πληροφορικής, της Ρομποτικής και των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) στην πράξη αλλά και την εξοικείωση των μαθητών με ψηφιακές τεχνολογίες που διευκολύνουν την δημιουργία ερευνητικών διαθεματικών εργασιών.

Το θέμα των εργασιών είναι ελεύθερο και επιλέγεται από τους ίδιους τους μαθητές με τη συνεργασία και την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Πληροφορικής του σχολείου τους. Ενδεικτικά, οι εργασίες μπορούν να έχουν τη μορφή:

• Προγράμματος σε γλώσσα προγραμματισμού
  • Εφαρμογής υλοποιημένης σε προγραμματιστικό περιβάλλον για έξυπνες συσκευές
  • Διατάξεων Εκπαιδευτικής Ρομποτικής
  • Mobile Εφαρμογών
  • Web Εφαρμογών
  • Δικτυακών τόπων, ιστοσελίδων, υπηρεσιών σύννεφου
  • Ψηφιακών εντύπων (Σχολική εφημερίδα, Σχολικό Λεύκωμα, κ.ά.)
  • Κατασκευής τρισδιάστατων μοντέλων
  • Ψηφιακών παιχνιδιών
  • Πολυμεσικών Εφαρμογών
  • Παραγωγή κινουμένων εικόνων με Η/Υ (Computer Animation)
  • Ασφάλειας Υπολογιστικών Συστημάτων

Οι 17 μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Πληροφορικής κ. Κοροξενού Κωνσταντίνου, συμμετείχαν στο 14 Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής με μια ερευνητική εργασία που είχε τίτλο «Με το 0 και το 1». Η εργασία έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής του Γυμνασίου. Πιο συγκεκριμένα, επικεντρώθηκε στο 2ο Κεφάλαιο – Το Υλικό του Υπολογιστή της Α’ τάξης και στο 1ο Κεφάλαιο – Ψηφιακός Κόσμος της Β’ τάξης. Η επιλογή του θέματος έγινε αποκλειστικά από τους μαθητές και ως αφορμή στάθηκε η απορία που εξέφρασαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Πληροφορικής για τον τρόπο με τον οποίο ο υπολογιστής επεξεργάζεται τα δεδομένα και κάνει απλές πράξεις. Σκοπός της εργασίας ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές τον τρόπο με τον οποίο ένας υπολογιστής κάνει απλές αριθμητικές πράξεις κατασκευάζοντας έναν αθροιστή 4bit. Δουλεύοντας πάνω στο θέμα αυτό, οι μαθητές θα είχαν τη δυνατότητα να κατανοήσουν έννοιες όπως ο ηλεκτρισμός, το ηλεκτρονικό κύκλωμα, οι λογικές πύλες, οι διακόπτες, το δυαδικό σύστημα, το bit και το byte. Τα βασικά υλικά για την υλοποίηση της εργασίας είναι διακόπτες, ολοκληρωμένα κυκλώματα, φωτοδίοδοι (led), πλακέτα, καλώδια και μπαταρίες.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο συνέδριο είναι οι:

Από το Α1:

Ασλανίδου Ευαγγελία

Γιουψάνη Ιωάννα-Μαρία

Δεληγιαννίδης Γεώργιος

Καραχισαρίδης Αχιλλέας

Κοροξενού Σοφία-Παρθένα

Από το Α2:

Μποζίνης Χρήστος

Μπότσι Κρίσα

Παντελίδης Ευάγγελος

Παπαδοπούλου Στυλιανή

Σιχλίδης Γεώργιος

Τάχου Ελένη

Σταυριανίδου Κυριακή

Τογρουζίδου Σαββίνα

Τσεσμετζίδης Νικόλαος

Τσίπα Ειρήνη

Φυτιλής Αχιλλέας

Χαϊτίδου Ιουλία

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγχαίρει τους μαθητές για τη συμμετοχή τους στο 14ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής αλλά και για το θετικό πνεύμα και την ομαδικότητα που έδειξαν κατά τη διάρκεια της παρουσίασης.