Το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας συμμετείχε στις 04/03/2024 στη διοργάνωση ενός ξεχωριστού σεμιναρίου πρώτων βοηθειών, προσφέροντας την ευκαιρία να αποκτήσει βασικές γνώσεις και δεξιότητες για την παροχή πρώτων βοηθειών σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε στο θεωρητικό μέρος βασικές αρχές πρώτων βοηθειών καλύπτοντας θέματα όπως τα πρωτόκολλα υποστήριξης, οι προσπάθειες αναζωογόνησης και η αντιμετώπιση τραυματισμών, ενώ σε πρακτικό επίπεδο οι εκπαιδευόμενοι μέσα από μια σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων εκπαιδεύτηκαν στις βασικές αρχές υποστήριξης, ενισχύοντας τις δεξιότητες πρώτων βοηθειών.

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία και υπό την καθοδήγηση του Κέντρου Υγείας Γιαννιτσών της 3ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας και αποτελεί μέρος της δέσμευσης του σχολείου μας για την προώθηση της υγείας και της ασφάλειας των μαθητών μας.

Το Σχολείο μας εκφράζει τις ευχαριστίες του προς τις υπεύθυνες της δράσης κα Σαμαρά Ασημίνα και κα Γεωργίου Μαρία για την υποστήριξη σε αυτή τη σημαντική πρωτοβουλία οι οποίες με τεράστιο ζήλο και πλήρη επιστημονικότητα ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας.

Η υγεία και η ασφάλεια των μαθητών μας είναι πάντα προτεραιότητά μας!