Κατά το σχολικό έτος 2022-23 οι μαθητές της Γ τάξης συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα Σχολική βιβλιοθήκη και πολιτισμός. Μια ανασκόπηση

των δράσεων του μπορείτε να δείτε εδω: https://animoto.com/play/fhhJ9vhiT3EAr60DLB3liQ

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος και της δράσης της Βιβλιοθήκης του σχολείου, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα με τους μαθητές της Γ τάξης.

Οι μαθητές συμμετείχαν στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό "Χορεύοντας οι λέξεις του τόπου μου", δημιούργησαν ηλεκτρονικό λαογραφικό λεύκωμα  και παρουσίασαν χορούς, έθιμα και φαγητά του τόπου τους σε μια εκδήλωση.

Οι μαθητές πραγματοποίησαν επίσης παρουσίαση για τον Διονύσιο Σολωμό και το έργο του στη Βιβλιοθήκη του σχολείου.

Τέλος, μελέτησαν διηγήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη και δημιούργησαν και παρουσίασαν θεατρική παράσταση με διασκευασμένα χριστουγεννιάτικα διηγήματά του.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Γ. Μαυρίδου - Ε. Πετρενίτη - Ε. Χονδραντώνη